Home » Archives by category » Winners

2016 Winners!

2016 Winners!

                  And the WINNERS are…. OUTSTANDING DRAMA The Dishwasher Matt David Johnson OUTSTANDING COMEDY FYD (Follow Your Dreams) Chad McCord OUTSTANDING STUDENT FILM Ellie Morgana McKenzie OUTSTANDING HORROR (REEL Scary) Save Iván Sáinz-Pardo OUTSTANDING ANIMATION Pearl   Patrick Osborne OUTSTANDING FILM / BEST OF THE FEST Pearl   Patrick Osborne FOUNDER’S AWARD Muscle Heidi Miami Marshall […]

2015 Winners!

2015 Winners!

AND THE WINNERS ARE: FOUNDERS AWARD – “Molly” by Alex Creasia ANIMATION – “Damn Those Crows” by Roy Tsour and Rotem Hermoni COMEDY – “Fanette” MUSIC VIDEOS – “Stay” by Dillon Novak and “Unwanted” by Erin Brown HORROR – “Lapsus” by Karim Ouret DOCUMENTARY – “A Walk Through the Tenderloin” OUTSTANDING K-12 STUDENT FILM – “Kurayami […]

2014 Winners!

2014 Winners!

AND THE WINNERS ARE: OUTSTANDING YOUNG FILMMAKER AWARD – Tara Azarian (15 yrs old) FOUNDERS AWARD – Tribute by John Salcido ANIMATION – Two Ghosts by Amy Ketchum COMEDY – The Residential Home by Jakub Stolecki (Poland) SCI-FI – Kresnik: Lore of Fire by David Sipos (Slovenia) MUSIC VIDEO – Am I Awake by Alex Italics […]

2013 Winners!

2013 Winners!

And the WINNERS are: Outstanding Film – Not Anymore: The Story of Revolution directed by Matthew VanDyke Documentary – Not Anymore: The Story of Revolution Matthew VanDyke Drama – Roter Schnee directed by Luka Popadic (Serbia/Montenegro, Switzerland) Comedy – The Sidekick directed by Michael Weithorn SciFi – Reboot directed by Liam Johnson (UK) This was […]

2012 Festival Winners

2012 Festival Winners

  The following films received awards at the 2012 ITSA Film Festival Outstanding Student Filmmaker: Alisa Jacobs, 2012 Graduate of Connections Visual & Performing Arts Academy (Award presented for a students body of work.) Best Student Film: Wheel of Life, Directed by Reed Holland, Connections Visual & Performing Arts Academy Best Horror Film: Dark Times, Jared Marshall and Peter […]

2011 Winning Films & Filmmakers

2011 Winning Films & Filmmakers

        Awards were handed out to the following films: Outstanding Film – Stay With Me: Directed by Chad McCord (Los Angeles) Best Documentary – Randy Parsons, American Luthier: Directed by David Aldrich (Seattle) Best Animated Film – The Tooth Fairy Affair: Directed by Izabela Melamed (Bulgaria) Best Comedic Film – Key Change: […]

2010 Films

The 2010 ITSA Film Festival was held in Groveland, California where 25 invitation only films were screened. FILMS The Assembly Line — Directed and written by Matthew Vanderzee Rock Band Traffic — Directed and written by David and James Codeglia Ledge Fighters — Directed and written by David and James Codeglia The Endgame Study — Directed and […]

How Do I get Tickets?

Join us on Friday, November 4, 2017 at 6 pm for the Tuolumne County PREMIERE of The Other Kids at the Summerville High School Theatre!

Tickets for this 1-night only SPECIAL PRESENTATION TICKET are only $10 in advance through October 31, 2017.

EARLY BIRD ticket purchases online

After October 31st, tickets can be purchased only at the door on November 4th for $15 each.

Arrive as early as 5:30 pm.

Socialize

Share This Post

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS