2013 Schedule

SIDEKICKposter-THR

PRINT OUT THE ENTIRE PROGRAM!   3.5mb file

 

FRIDAY, Nov. 1

5:30 pm – 6:15 pm

Hors d’ oeuvres

No Host Drinks

6:15 pm – 7:30 pm

Special Guests and Celebrity Panel

7:30 pm – 8 pm

The Sidekick 

Directed by Michael J. Weithorn

8 pm – 11 pm

Enjoy dancing to music by Sound Extreme

 

SATURDAY, Nov. 2

10:45 am – 12:25 pm

1. The Perfect Life – Dir. by Jacob Capito

2. Heart Strings – Dir. by Zachary Rich

3. The Vehicle – Dir. by O. Corbin Saleken (CANADA)

4. Little Man – Dir. by Reed Holland

5. Posey – Dir. by Billy DaMota

6. Chee Wi Learns to Growl – Dir. by  Emma Penaz Eisner

7. Instigator – Dir. by Steven Pettit Jr.

8. The Unknown – Dir. by Brandon Miles

9. Will work for Heaven – Dir. by Darrell Mapson

10. Mission Control – Dir. by Brandon Nazari

11. Whispers of the Void – Dir. by Richard Duan

12. Smasharoo – Dir. by Evan Marlowe

 

12:40 pm – 2:35 pm

1. The Magic Bracelet – Dir. by by Jon Poll

2. A++ection – Dir. by Jordan Norvell

3. Unconditional Acceptance: Human & Animal Bond – Dir. by Neil Hausey

4. Operation Homework – Dir. by Claire Schermiester

5. Tightrope (Walk the Moon Music Video) – Dir. by Ari Costa

6. Waves – Dir. by Bethany Wilkinson

7. Imperfection – Dir. by Michelle Gould

8. Manfred & the Waiting Room – Dir. by Joel Breitman (CANADA)

9. Loraine – Dir. by Daniel Sarkissian

10. A Zombie’s Life – Dir. by Nathan Hong

11. Bibo – Dir. by Mikhail Dmitriev and Anton Chistiakov (RUSSIAN FEDERATION)

12. Trap Door  – Dir. by David Codeglia

 

Workshops

2:50 pm – 3:35 pm

Sound for Film & Television

Sonora Opera Hall

Instructor – Patrick Olguin

Talend & Casting Agent

Sonora Inn Banquet Room

Instructor – Carollyn Devore

Screenwriting & Playwriting

Cole Video

Instructor – Bryan Starchman

 

3:45 pm – 5:20 pm

1. Stranger than Science Fiction – Dir. by Natasha Mayo

2. Sleepwalker – Dir. by Eunju Hyun

3. God Hates Zombies – Dir. by Casey de Fremery

4. The Lucky Penny – Dir. by Natalie Gill

5. Not Anymore : A Story of Revolution – Dir. by Matthew VanDyke

6. Johnny and the Scams – Dir. by Erin Granat

7. The Chanting – by Cord Rawlinson

8. Passing – Dir. by Hamish Lambert (CANADA)

9. Bacon – Dir. by Kristian Richardson

10. Obituary Burglars – Dir. by Ari Costa

11. Ensemble – Dir. by Fekrane Mohamed (FRANCE)

 

REEL Scary

5:30 pm – 11:30 pm

1. Monstrum – Dir. by Peter D. Johnston

2. Kidnapped Souls – Dir. by Juan Frausto

3. Dead Blood – Dir. by Pietro Tamaro (ITALY)

4. The Anniversary – Dir. by Collin Neal

GUEST PANEL

5. OperHater  – Dir. by Tara-Nicole Azarian

6. Cinco de Mayo – Dir. by Paul Ragsdale

 

SUNDAY, Nov. 3

10:45 am – 12:30 pm

1. A Million Times – Connections Film Club

2. Kidnappers – Dir. by Ben Knight

(AUSTRALIA)

3. Reboot – Dir. by Liam Johnson (UK)

4. Vesta Nella – Dir. by Jenny Hood

5. Black – Dir. by Ivan Zolotukhin (RUSSIAN FEDERATION)

6. Gold (Music Video) – Dir. by Uzi Amir (FRANCE/ISRAEL)

7. Fuck You, Lucy Pickens (The Orientation) – Dir. by Matthew Lennon

8. Finding Yourself – Dir. by Boylee Self

9. Icarus Falls – Dir. by Jesse O’Brien

10. 15 Minutes with Jacob – Dir. by Nino Aldi

11. Retention – Dir. by Richard Carlos

12. INCH (Artful Dodger Music Video) – Dir. by Felipe P. Soares

13. I.D. – Dir. by Amber Edwards

14. Life Changing Moments – Dir. by Sherry Thomas

 

Yosemite Experience

12:45 pm – 2:35 pm

1. Road Kill Redemption – Dir. by Karl Hadrika

2. Firefall (FEATURE) – Dir. by Matthew Sconce

 

Encore Presentation

2:50 pm – 3:20 pm

The Sidekick – Dir. by Michael J. Weithorn

 

3:30 pm – 5:30 pm

1. Inspiratio – Dir. by Chase Johnston

2. Neon Ghosts – Dir. by Stefano Nurra (UK)

3. No Rush – Dir. by Aiden O’Connell

4. Come Here Often – Dir. by Adam Buchsbaum

5. Locked Out – Dir. by Kierin Harrison and Joe McGee

6. Superparanormal Research Squad – Dir. by John Gigrich

7. The Blow-Ins – Dir. by CJ Scuffins

(IRELAND)

8. My Art is not Dead – Dir. by Savannah Steiner

9. Timeless – Dir. by Ami Lomas

10. The Salamander – Dir. by Terrance Azzuolo (CANADA)

11. Roter Schnee – Dir. by Luka Popadic (Serbia/Montenegro, Switzerland)

 

Awards

5:30 pm – 6 pm

 

You must be logged in to post a comment Login

How Do I get Tickets?

Join us on Friday, November 4, 2017 at 6 pm for the Tuolumne County PREMIERE of The Other Kids at the Summerville High School Theatre!

Tickets for this 1-night only SPECIAL PRESENTATION TICKET are only $10 in advance through October 31, 2017.

EARLY BIRD ticket purchases online

After October 31st, tickets can be purchased only at the door on November 4th for $15 each.

Arrive as early as 5:30 pm.

Socialize

Share This Post

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS